Čeština
0

Můj košík

Popis

Na co se můžete těšit

Vydáte se za dvěma tradičními atraktivitami do Železného Brodu, městečka na okraji Českého ráje. Pro Železný Brod je typická lidová architektura a sklářství. Při komentované prohlídce si budete moci prohlédnout obojí: Památkovou rezervaci Trávníky a soukromé Minimuzeum skleněných betlémů, které je jediné svého druhu na světě. Minimuzeum není zase tak mini, protože v něm je přibližně 80 betlémů. Skleněné betlémy se nikde jinde nevyráběly v takovém množství, jako v Železném Brodě. Součástí minimuzea je korálková dílnička, kde si sami vyrobíte náramek nebo náhrdelník. Ten si samozřejmě odnesete domů. Zážitek je vhodný i pro děti, protože zdejší skleněné betlémy jsou v uzavřených vitrínách.

Nakonec si budete moci zakoupit i typické regionální výrobky ze skla, jako skleněné figurky, betlémy, skleněné květiny, korálky nebo vinuté perle.

Skleněné korálky

V Železném Brodě existuje sklářská tradice už od roku 1865. V roce 1920 zde byla založena sklářská škola a na ní se začaly kromě jiného vyučovat i skleněné figurky. Ty se staly fenoménem Železného Brodu, přes 100 let se zde vyrábějí a proslavily město po celém světě. Na tuto tradici navazuje i ruční výroba skleněných betlémů.

Kromě sklářství je město známo půvabnými dřevěnými chaloupkami – typickou lidovou architekturou horního Pojizeří.

Autor zážitku

Komentovanou prohlídkou Trávníků i Minimuzea skleněných betlémů provází majitelka minimuzea Alena Kortanová.

Alena se narodila v rodině se sklářskou tradicí. Pracovala 20 let v rodinné sklářské firmě na korálky, ve které vyráběli skleněné ručně vinuté perle. Před přibližně 10 lety však pod tlakem levné čínské konkurence tato firma zanikla. Alena využila prázdné prostory bývalé firmy a umístila sem svou početnou sbírkou skleněných betlémů a tak založila své Minimuzeum skleněných betlémů.

Alena žije od dětství v historické části města zvané Trávníky a tak má silný vztah nejen k tomuto místu s výrazným geniem loci ale i k historii města. Sedm let byla kronikářkou města. Proto má o Trávníkách, historii města a zdejšího sklářství vědomosti jako málokdo jiný.

Za sklěněnými výrobky do Pojízeří

Dobré vědět

Není nutné žádné speciální vybavení. Komentovaná prohlídka začíná na Malém náměstí, kde můžete zaparkovat. Délka zážitku je celkem asi 2 hodiny. Zážitku se může zůčastnit na jeden poukaz až 10 osob.

Cena obsahuje

  • Vstup do minimuzea

K tomu navíc

  • Komentovaná prohlídka čtvrti Trávníky
  • Komentovaná prohlídka minimuzea
  • Výroba 1 ks nárámku ze skleněných korálků vč. materiálu

Kam se podíváte

Vydáte se do Železného Brodu, který se nachází v údolí Jizery na okraji Českého Ráje. Železný Brod má dlouhou tradici sklářské tvorby. Funguje zde dodnes střední umělecká a sklářská škola. Návštěvu Železného Brodu můžete spojit s dalšími zajímavými místy. Za výrobou českého skla se můžete dále vydat do Jablonce nad Nisou.

Pokud zase vyhledáváte přírodu, můžete si projít Riegrovu stezku do Semil, nebo si užít skalní města v okolí Malé Skály. Celou dobu budete ve stínu hory Kozákov, na kterou se můžete podívat třeba v závěru dne.

Roubené domy Trávníky v Železném Brodě

Informace o poukazu a rezervaci

Platnost poukazů je 12 měsíců. Rezervaci lze zrušit 48 hodin předem. Komentovaná prohlídka neprobíhá během července a srpna. Po zbytek roku kdykoliv podle domluvy.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento produkt, mohou přidat hodnocení.


Poukaz přijde během minuty na email.


Termín si můžete zvolit jak se vám to hodí.


Možnost vrácení poukazu do 30 dnů.

X
Zobrazit náhled
Close